Co je ČMAK?

ČMAK je unikátní – jako jediná simulace se ve střední Evropě věnuje modelu vrcholného orgánu americké politiky. Zároveň se zcela jedinečně koná v západočeském městě pevně spjatém s USA, v Plzni. Letos proběhne již desátý ročník, z nichž každý byl něčím originální. Co přinese ten letošní?

ČMAK vzdělává – hlavní náplní projektu je zážitkovou metodou vzdělat účastníka v základních principech demokracie a amerického politického systému. ČMAK je také výbornou školou základů diplomacie, umění vyjednávání, tvorby kompromisů a učí naslouchat druhému. Podstatnou součástí je pak studium informací o určitém tématu a sestavování argumentů pro následná jednání. Znalost, výřečnost a vhodné vystupování jsou tedy základními atributy, které si z modelu může odnést každý účastník.

ČMAK spojuje – jako jeden z několika tradičních vzdělávacích projektů v oblasti demokracie nabízí prostor pro setkávání mladých lidí, kteří propadli kouzlu simulací. ČMAK se tak postupem času stává uznalou a vyhledávanou platformou, kam se sjíždí čím dál více nadšenců ze všech koutů republiky, kteří si účast na dalším ročníku nenechají ujít.

ČMAK žije – ačkoliv se v první řadě ČMAK prezentuje jako vzdělávací projekt, zábava je nedílnou součástí každé chvíle programu. Vyjednávání poslanců v jednotlivých výborech, kuloární jednání ovládané lobbisty či pátrání novinářů po exkluzivních informacích, to vše jsou situace, které může účastník zažít. Vybraní zájemci si pak mohou vyzkoušet, co obnáší spolupráce přímo s prezidentkou USA. Pověstné jsou rovněž i večery v půvabných plzeňských podnicích, kde se rodí nejedna důležitá aliance.

ČMAK tvoří účastníci – jedním ze styčných pilířů organizace tohoto modelu je participace účastníků na několika aspektech průběhu. Od tvorby bodů agendy či konečných dokumentů se účastníci mohou různou měrou přímo podílet na tom, jak bude aktuální ročník vypadat. Důležitým aspektem je i fakt, že sami účastníci v roli novinářů sledují a hodnotí jednání svých kolegů v obou komorách amerického Kongresu. Dohlížejí tak mezi sebou na kvalitu jednání a patřičně rozmažou veškeré nekalosti.

ČMAK je propracovaný – model probíhá v několika prolínajících se rovinách. Ať už si účastník zvolí roli poslance, lobbisty, novináře nebo člena exekutivy, čeká na něj propracovaný systém ověřený léty pilování a zkušeností. Pokud účastník zvažuje svou účast na modelu již podruhé či potřetí, může se rozhodnout pro roli, kterou si ještě nevyzkoušel, a prožít tak ČMAK na jiné úrovni.

Aktualizováno: 04.05.2020