Doprovodný program

Ples

V rámci Českého modelu amerického kongresu 2020 se mimo jiné odehraje i historicky první reprezentační ČMAK ples! Na plese se můžete těšit hned na několik překvapení, ale především na příjemně strávený večer s ostatními účastníky, organizátory a dalšími přáteli ČMAKu. Ples se odehraje v rámci ČMAK ve středu 9. 9. 2020 od 19:00 v kulturním domě Alfa Plzeň. Lístek stojí 200,- Kč a lze zakoupit na registračních stránkách.

Pub Quiz

 V pondělí 7. 9. 2020  se po konci oficiálního programu bude konat Pub Quiz na téma nejen americké politiky! Seznamte se na úvod projektu s ostatními účastníky i organizátory, otestujte si své znalosti z různých oblastí a užijte si večer plný zábavy! 

Pokud byste se rádi zúčastnili, přihlaste se prostřednictvím formuláře, a to do 4. září. Týmy jsou šestičlenné, přičemž se můžete se hlásit v týmech i jako jednotlivci – pokud se přihlásíte jako jednotlivec/skupina méně než 6 osob, poskládáme vám tým dokupy my.

Historická simulace

Součástí letošního programu ČMAK je i volné středeční dopoledne pro nabrání sil do dalších jednání. Pokud však věříte, že volno potřebovat nebudete, můžete se od 9:00 zúčastnit doprovodného programu v podobě historické simulace!

A o čem že budete jednat?

Píše se rok 1861 a Abraham Lincoln je poprvé zvolen prezidentem Spojených států. Avšak situace ani jemu, ani členům jeho kabinetu nepřeje. Jižní státy stále hlasitěji odmítají politické uspořádání. Budoucnost jednotné země visí na vlásku.

Na ČMAKu 2020 (nebo přesněji ČMAKu 1861) bude třináctičlenný kabinet Abrahama Lincolna tvořený ministry a generály vést Spojené státy přes nejsložitější období historie této země. Osud války a budoucnost země záleží na vašich rozhodnutích. Zruší Spojené státy otroctví nebo zůstanou otrokářské? Vyhraje Unie válku, nebo se Konfederace odtrhne? Udržíte Velkou Británii mimo konflikt nebo budete čelit i červenokabátníkům? Vyhraje Unie u Gettysburgu nebo se tato bitva ani neuskuteční? A dokážete Lincolnovi zajistit obhajobu mandátu?

To je jen část z otázek, kterým se budou účastníci věnovat. Čekají na vás domácí i zahraniční problémy, přičemž nesmíte zanedbat ani veřejné mínění nebo vojenský postup. Každý účastník bude zastupovat reálnou předlohu s odlišnými názory na válku, otroctví, prezidenta nebo na ostatní účastníky.

Zachraňte Spojené státy roku 1861, abyste se vrátili do Spojených států roku 2020!

Pokud máte o účast na historické simulaci zájem, vyplňte prosím tento formulář, a to nejpozději do 31. srpna. Součástí přihlášky je i esej na téma „Jaké byly důvody výhry Severu v Americké občanské válce?“ v délce 200-400 slov. Na jejím základě bude vybráno 13 účastníků. 

Vezměte prosím na vědomí, že akce je neslučitelná s dalším středečním doprovodným programem (tedy zejména konferencí guvernérů a návštěvou Muzea generála Pattona). Lze se hlásit zároveň na historickou simulaci i konferenci guvernérů, budete však přijati pouze na jednu z těchto simulací.

Konference guvernérů

Součástí letošního programu ČMAK je i volné středeční dopoledne pro nabrání sil do dalších jednání. Pokud však věříte, že volno potřebovat nebudete, můžete se od 9:00 zúčastnit doprovodného programu v podobě konference guvernérů!

O co se jedná?

Národní asociace guvernérů (National Governors Association – NGA) byla založena v roce 1908 během období Progresivní éry, kdy v rámci debaty o managementu a využívání přírodních zdrojů tehdejší prezident Theodore Roosevelt hostil vůbec první Konferenci guvernérů. Cílem konference byla lepší koordinace politiky mezi federální vládou a jednotlivými státy. Tuto roli NGA plní dodnes. Slouží jako fórum pro diskuzi otázek v oblasti vzdělávání, infrastruktury, technologií nebo environmentální politiky. NGA sdružuje guvernéry všech padesáti členů Unie a pěti zámořských území (má tedy 55 členů). V rámci zachování politické neutrality organizace alternuje pozice předsedy každý rok mezi Republikány a Demokraty. 

Na ČMAKu 2020 budou guvernéři (v menším patnáctičlenném formátu) projednávat návrh zákona o reformě železnic z Výboru pro vědu, vesmír a technologie. Cílem jejich jednání bude shodnout se na společném stanovisku k projednávané zákonné předloze. Guvernéři tak budou na jednu stranu mít šanci bojovat za zájmy svého státu, na straně druhé se budou pokoušet o co největší shodu mezi sebou, tak aby jejich stanovisko bylo v chodbách Kongresu co nejsilnější

Pokud máte o účast na konferenci guvernérů zájem, vyplňte prosím tento formulář do 31. srpna. Součástí přihlášky je i esej na téma „Výhody a nevýhody federálního uspořádání státu“ v délce 200-400 slov. Na jejím základě bude vybráno 15 účastníků. 

Vezměte prosím na vědomí, že akce je neslučitelná s dalším středečním doprovodným programem (tedy zejména historickou simulací a návštěvou Muzea generála Pattona). Lze se hlásit zároveň na historickou simulaci i konferenci guvernérů, budete však přijati pouze na jednu z těchto simulací.

Návštěva Muzea generála Pattona

Součástí letošního programu ČMAK je i volné středeční dopoledne pro nabrání sil do dalších jednání. Pokud však věříte, že volno potřebovat nebudete, můžete se zúčastnit prohlídky Muzea generála Pattona!

Muzeum generála Pattona jako jediné muzeum v Česku mapuje postup spojeneckých vojsk od vylodění v Normandii až po osvobození Plzně a západu Čech americkou armádou. V expozici uvidíte také řadu artefaktů z bojišť i osobních předmětů vojáků. Je zajištěna komentovaná prohlídka.Návštěva stojí 30,- Kč, které se budou platit na místě. Pokud máte o účast zájem vyplňte prosím tento formulář do pátku 4. září.

Aktualizováno: 19.08.2020