Petra Hubatková, poražená kandidátka na sněmovního whipa: Za vším, co jsem řekla, si stojím.

Volby sněmovních whipů máme za sebou. Pro vás však bohužel nedopadly tak, jak byste si představovala. Jak se cítíte? Jste hodně zklamaná? Byla jste si jistá svým vítězstvím?

Vítězstvím jsem si určitě jistá nebyla. Myslím si, že nikdo do poslední sekundy nevěděl, jak to dopadne. Obětovala jsem tomu hodně času, ale doufám, že hlavní cíle (sjednocení strany a najití společného konsenzu), bude stejně dobře vykonávat i můj kolega.

Pokud byste se měla zpětně ohlédnout, myslíte si, že existuje ještě něco, co jste mohla pro své zvolení udělat?

Možná jsem měla více chodit za lidmi. Komunikovat přímo s nimi, neoficiálně, nikoli jen přes sociální sítě.

Myslíte si, že včerejší duel mohl přispět ke konečnému výsledku

Myslím si, že duel byl velmi vyrovnaný. Za vším, co jsem řekla, si stojím.

Považujete pana poslance Kopřivu z republikánské strany za vhodného whipa?

Vzhledem k tomu, že pan Kopřiva je liberální republikán, tak doufám v to, že bude ochotný hledat společná řešení s demokratickou stranou, jež nebude v takovém oslabení, jako kdyby zvítězila názorově extrémnější frakce.

Během včerejšího duelu si nešlo nevšimnout, že s přeměnou demokratické strany, s níž přišel váš protikandidát Procházka, nesouhlasíte. Proč si myslíte, že to nebude fungovat?

Netvrdím, že by to nemohlo fungovat. Pouze jsem upozorňovala na to, že neexistují žádná předem stanovená pravidla, podle kterých by se výbor mohl řídit. Nejsem si jistá, jestli se tyto nápady pana Procházky stihnou během tak krátké doby implikovat.

Včera jste zmínila, že by pro vás zkušenosti, které jste načerpala během působení v UNESCO, mohly být určitým benefitem. Nemyslíte si však, že právě vaše nezkušenost s americkou politikou mohla stát za vaším nezvolením?

Tuto souvislost bych neuváděla. Naopak bych řekla, že u mezinárodních organizací je těžší najít konsenzus než mezi dvěma politickými stranami v Americkém kongresu.

Autorka: Tereza Čunátová, Los Angeles Journal


Aktualizováno: 13.09.2018