Ministr pro národní bezpečnost: Naším primárním cílem není střílení žen!

Jste ministr pro národní bezpečnost. Je prakticky mou povinností položit tuto otázku. Jaké jsou vaše hlavní priority?

Mou hlavní prioritou je zastávat názor paní prezidentky a prosazovat program. Snažím se do toho dávat co nejméně osobních názorů, což je těžké, pokud jsou v rozporu s těmi paní prezidentky. To se samozřejmě nestává tak často, jinak bych nebyl členem jejího kabinetu.

Jak zatím probíhají jednání?

V úterý jsme měli v rámci agendy zákon o dvojím občanství, který nám prošel podle mého názoru dobře. Sice tak měl být bod F, který jsem se snažil protlačit, ale nakonec byl vyškrtnut. To mě samozřejmě mrzí, ale jinak mi zákon připadá velmi dobrý. Šlo především o to, aby dával smysl, aby občané mohli mít dvojí občanství, což teď mají a nijak se to nerozporuje se slibem. Co se týče včerejší agendy nebyl jsem příliš spokojený, protože moje strana nesplňovala hlavní stanovisko paní prezidentky, která požaduje velkou zeď přes celou hranici, ideálně s minovými poli.

Během našeho rozhovoru jste byl zadržen etickou komisí, pane ministře. Jak to vysvětlíte?

Já s nimi problém nemám. Dělají svou práci. Bylo mi naznačeno, že jsem prý použil nevhodná slova a lehce jsem narušil hlasování, abych ho vyvolal znovu. To je pravda. K tomu se přiznávám a klidně se za to i omluvím. Sice jsem se omluvil už včera, ale teď se omlouvám přímo do médií. Šlo o to, že jsem zvedal štítek, když jsem neměl, abych narušil integritu hlasování, jelikož šlo proti paní prezidentce. Tím pádem šlo i proti americkým občanům, což pro mě bylo nepřípustné. Neviděl jsem tedy jinou možnost, jak pomoci našim občanům, aby se měli stále skvěle a byli chráněni. To by však nemělo být tak zásadní. Nicméně pak údajně padla určitá vulgární slova na půdě Kongresu. Toho si nejsem vědom, ale jestli se tak stalo, mohlo k tomu dojít během oběda. Tam určitě takové slovo padnout mohlo. Rozhodně však ne při zasedání. Pokud jsme například debatovali o sportu, tak tam to slovo dozajista padlo. V druhém případě, z něhož jsem byl nařčen, je to oprávněné. Uvědomuji si, že jsem takové slovo použil.

Už víte, jaké důsledky s sebou ponesou tato obvinění?

Některá obvinění jsou relevantní, některá ne. Uvidíme, jaké budou proti mně důkazy. Samozřejmě budu dále spolupracovat. Myslím si, že bych se měl veřejně omluvit. Bylo to nevhodné, s tím souhlasím a už na tom s tiskem pracuji. Pokud bych se však měl potýkat s finančními sankcemi, tak se určitě odvolám

Dobře, posuňme se dál. Dnes vás na výboru čeká jednání na téma regulace distribuce zbraní a munic. Co od toho očekáváte? Čeho byste chtěli dosáhnout?

Dnes to bude velmi bouřlivé. Republikáni mají jen o dva hlasy navíc a také budou hodně zasahovat lobby. Myslím si, že zítra by si i etická komise našla své, protože to může zavánět i korupcí. Tím bych je chtěl vybídnout, aby se zastavili a projednali to. Já i paní prezidentka jsme členy NRA, což znamená, že oba vlastníme zbraň. My určitě nechceme druhý dodatek Ústavy regulovat. Chceme ho nechat tak, jak je, někdy dokonce i mírně zvolnit. Bohužel se teď u nás rozrostl nešvar hromadných střeleb, ale myslím si, že to bude jen horší, pokud se zbraně zregulují.

Jak očekáváte, že bude jednání probíhat? Předpokládáte zásadní neshody s demokratickou stranou?

Tam budou obrovské neshody. Myslím si, že to bude nejvíce peprné jednání. Využijeme většiny hlasů a snad uhájíme své.

Chtěla bych se krátce vrátit k včerejšímu jednání, kde jste zmínil, že byste v případě překročení hranice neváhal zastřelit těhotné ženy či děti, což samozřejmě v uších demokratů zní naprosto skandálně. Nezdá se vám, že některé vaše výroky jsou na půdě Kongresu naprosto nevhodné?

Tak určitě. Je to kongres a určitě tam padají nevhodné výroky. Emoce k tomu patří a já je pouštím. Vždycky se rozvášním, protože si myslím, že občas to ani jinak nejde. Občas musíme použít peprnější slova, nicméně toto bylo vyřčeno proto, abychom lehce zatlačili nejen na demokraty, ale i na své liberálnější členy. Samozřejmě naším primárním cílem není střílet ženy, a pokud to tak vyznělo, tak se moc omlouvám. V současné době to v zákoně zní tak, že po překročení hranice bude člověk vyzván, aby se vrátil, a jakmile neuposlechne, tak by měl být zneškodněn. Zneškodnit však primárně neznamená zastřelit. Když ale bude nejhůř, tak k tomu určitě budeme muset přistoupit. Tak to bohužel je. A co se týče těch zmíněných těhotných žen a dětí, většina z nich k nám nemigruje. Nejprve k nám přicházejí muži a až poté jejich rodiny legálně. Nicméně ta hranice by měla být velmi silně střežena.

Jako republikán jste silným obhájcem zdi, jakožto bariéry mezi USA a Mexikem. Doopravdy si myslíte, že vyřeší všechny diskutované problémy, za jejímž účelem má být zhotovena?

Tak určitě. Myslím si, že zeď je potřebná. Podmínky legální migrace z USA nebo do USA jsou náročné, mnohdy až nepříjemné, takže nelegální migranti se k nám vzduchem nedostávají. Dostávají se k nám po zemi. Z Kanady ale nechodí, takže je třeba zaměřit se na jih. Tam je nutné postavit zeď, protože jinak se nikam nedostame. Bude to pořád stejné. Dnes ráno jsem prezentoval obrázky, kolik nás to stojí. Zeď by měla stát 16 miliard dolarů a nejspíš to bude více. To je obrovská částka, ale má to cenu. Zeď zastaví migraci, nebo ji minimálně sníží. Stojí 16 miliard, ale migranti nás ročně stojí 118, což je opravdu vysoký nepoměr. Snažíme se jej zrušit. Teď je jen otázka, jestli by to Ameriku finančně nezruinovalo, což si však nemyslím.

Autorka: Tereza Čunátová, Los Angeles Journal

Aktualizováno: 13.09.2018