Konference guvernérů

Součástí letošního programu ČMAK je i volné středeční dopoledne pro nabrání sil do dalších jednání. Pokud však věříte, že volno potřebovat nebudete, můžete se od 9:00 zúčastnit doprovodného programu v podobě konference guvernérů!

O co se jedná?

Národní asociace guvernérů (National Governors Association – NGA) byla založena v roce 1908 během období Progresivní éry, kdy v rámci debaty o managementu a využívání přírodních zdrojů tehdejší prezident Theodore Roosevelt hostil vůbec první Konferenci guvernérů. Cílem konference byla lepší koordinace politiky mezi federální vládou a jednotlivými státy. Tuto roli NGA plní dodnes. Slouží jako fórum pro diskuzi otázek v oblasti vzdělávání, infrastruktury, technologií nebo environmentální politiky. NGA sdružuje guvernéry všech padesáti členů Unie a pěti zámořských území (má tedy 55 členů). V rámci zachování politické neutrality organizace alternuje pozice předsedy každý rok mezi Republikány a Demokraty. 

Na ČMAKu 2020 budou guvernéři (v menším patnáctičlenném formátu) projednávat návrh zákona o reformě železnic z Výboru pro vědu, vesmír a technologie. Cílem jejich jednání bude shodnout se na společném stanovisku k projednávané zákonné předloze. Guvernéři tak budou na jednu stranu mít šanci bojovat za zájmy svého státu, na straně druhé se budou pokoušet o co největší shodu mezi sebou, tak aby jejich stanovisko bylo v chodbách Kongresu co nejsilnější

Pokud máte o účast na konferenci guvernérů zájem, vyplňte prosím tento formulář do 31. srpna. Součástí přihlášky je i esej na téma „Výhody a nevýhody federálního uspořádání státu“ v délce 200-400 slov. Na jejím základě bude vybráno 15 účastníků. 

Vezměte prosím na vědomí, že akce je neslučitelná s dalším středečním doprovodným programem (tedy zejména historickou simulací a návštěvou Muzea generála Pattona). Lze se hlásit zároveň na historickou simulaci i konferenci guvernérů, budete však přijati pouze na jednu z těchto simulací.

Aktualizováno: 19.08.2020