Primárním zájmem naší společnosti je zajištění bezpečnosti, říká lobbista Blecha

Academi, soukromá vojenská společnost, usiluje v otázce reorganizace a modernizace Národní gardy o . Společnost poskytuje bezpečností služby a logistickou podporu klientů. Mezi její klienty patří i federální vláda Spojených států. Při jednání Výboru pro ozbrojené složky zastupuje společnost Academi Martin Blecha. Co si lobbista Blecha myslí o návrhu zákona a jaký předpovídá vývoj jednání?

Dnes byl jednohlasně schválen zákon o reorganizaci a modernizaci Národní gardy. Souhlasil jste se všemi body návrhu zákona? Pokud ne, ke kterým jste měl výhrady?

Návrh samotný nebyl špatný, i přes to jsou v návrhu sporné body, které se ale průběžně daří řešit. Z našeho pohledu se jednalo především o nedostatečný důraz na zvýšení schopností příslušníků Národní gardy a modernizaci výzbroje a výstroje.

Jaká panuje ve Vašem výboru atmosféra? Je jednání spíše poklidné, nebo dochází ke střetům mezi jednotlivými senátory?

Zatím je atmosféra poměrně konstruktivní. I přes občasné ostřejší verbální výměny probíhalo až do momentu našeho rozhovoru podle očekávání.

Pokud byste měl vybrat nejproblematičtější bod jednání, který by to byl?

Z toho, co mohu zhodnotit byly nejkomplikovanějším problémem benefity pro příslušníky Národní gardy. O tomto problému se jednalo téměř celé dopoledne, a nakonec došlo ke konsenzu. V době rozhovoru se otevřela ožehavá otázka působnosti Národní gardy v zahraničí, která je otázkou rovněž velmi komplikovanou.

Když se zaměříme na Vaše osobní zájmy. Co byste rád za Vaši společnost konkrétně prosadil?

Primárním zájmem naší společnosti je samozřejmě zajištění bezpečnosti USA a jejich spojenců. Naši zaměstnanci jsou v drtivé většině bývalými příslušníky ozbrojených sil a naše společnost nabízí širokou paletu služeb pro ozbrojené síly i soukromý sektor. Osobně mám velmi rád efektivní řešení, a právě ty se snažím prosadit v moři armádní byrokracie.

Daří se Vám získávat spojence v oblasti Vašich zájmů?

Jsem přesvědčen, že mnoho republikánských i demokratických poslanců chápe výhody využívání společností, jako je ta naše. Co se týče ministryně obrany, ukázalo se, že se názorově odchyluje od mediálně prezentovaného názoru zbytku kabinetu a prezidenta. Sama má totiž velmi odměřený postoj k využívání společností, jako je právě Academi, přičemž tato názorová odchylka se bude mít klíčovou roli vzhledem k agendě především zítra.
Na jaké další body agendy se máme v následujících dnech připravit?

Obáváte se nějakého konkrétního jednání?

Zítřejší jednání je pro naši společnost skutečně klíčové. Návrh zákona, který je ve Výboru pro ozbrojené složky předložen, je skutečně katastrofální. Navrhované změny jsou skutečně problematické a proti celosvětovému trendu outsourcingu vojenských služeb se snaží naše odvětví ve vztahu ke státním zakázkám tvrdě regulovat. Doufám, že senátoři podpoří mé snahy a zákon výrazně změní tak, aby naopak soukromé vojenské agentury mohly být využívány. Jedná se totiž díky absenci byrokracie o výrazně efektivnější a levnější řešení pro mnoho úloh. Od ochrany diplomatického personálu a ambasád až po cateringové služby.

Autorka: Nicole Gawlasová

Aktualizováno: 13.09.2018